
Nastąpiła diametralna zmiana systemu poboru opłat drogowych. Teraz obowiązkowa jest płatność w formie elektronicznej. Sprawdź, co koniecznie musisz wiedzieć o nowym systemie o e- toll.
Czym jest system e-toll?
Na odcinku autostrady A2 Konin – Stryków oraz A4 Wrocław – Sośnica e-toll zastąpił manualny system poboru opłat oraz dotychczasowy system viaTOLL. Zarządza nim Krajowa Administracja Skarbowa (KAS).
E-toll to system poboru opłaty elektronicznej za przejazd płatną trasą. Opiera się na bezprzewodowej transmisji danych oraz technologii pozycjonowania satelitarnego. Określenie lokalizacji jest możliwe poprzez dane satelitarne, a informacje przesyłane są do systemu e-toll za pomocą sieci komórkowej.
Kogo dotyczy system e-toll?
Od 1 grudnia 2021r. system e-toll nie dotyczy jedynie samochodów ciężarowych. Auta osobowe, które poruszają się po sieci dróg płatnych, również nie zapłacą przy autostradowych bramkach inaczej, niż za pomocą tego systemu.
Aby skorzystać z e-toll, należy zarejestrować się w systemie i utworzyć Internetowe Konto Klienta (IKK). Można to zrobić na kilka sposobów:
- online na stronie internetowej systemu e-toll w Internetowym Koncie Klienta lub przez e-Urząd Skarbowy,
- stacjonarnie w Miejscach Obsługi Klienta,
- za pomocą operatorów kart flotowych świadczących usługi e-toll.
Jakie urządzenia korzystają z systemu e-toll?
Są to:
- urządzenia do przekazywania danych,
- urządzenie do płatności za przejazd drogami płatnymi,
- aplikacja e-toll oraz lokalizator GPS.
Aplikacja e-tool
Aplikacja e-toll to rządowa aplikacja mobilna. Działa na urządzeniach z systemem Android oraz iOS. Po zakończeniu instalacji aplikacji, zostanie aktywowany identyfikator biznesowy. Należy go podać w Internetowym Koncie Klienta w systemie e-toll. Aby aplikacja mogła przekazywać dane geolokalizacyjne musi być cały czas włączona wraz z udostępnioną lokalizacją. Brak zasięgu może przerywać transmisję danych.
Lokalizator GPS
W dokonywaniu opłat za przejazdy na płatnych odcinkach autostrad, można wykorzystać urządzenie lokalizacyjne. Automatycznie przekazuje ono dane geolokalizacyjne do systemu.
Sprzęt można zainstalować na stałe w pojeździe (ZSL – Zewnętrzne Systemy Lokalizacyjne). Lub skorzystać z urządzenia przenośnego, które podłączysz do zapalniczki (OBU – pol. jednostka pokładowa).
W tym przypadku również konieczna jest rejestracja w Internetowym Koncie Klienta.
Jakie są kary za brak opłaty e-toll?
Nie przestrzeganie zasad jazdy na płatnych odcinkach grozi mandatem. W przypadku aut osobowych i motocykli kara wynosi 500 zł. Kierowcy samochodów ciężarowych i autobusów mogą zapłacić nawet 1500 zł.
Pamiętaj – mandat dotyczy również sytuacji, w których zasięg zostanie przerwany nie z naszej winy. Jeśli dane nie zostaną przekazane do systemu – narażamy się na mandat. A więc jeśli nie mamy zasięgu ponad 15 minut, musimy zjechać z autostrady lub podjechać do punktu MOP (Miejsce Obsługi Podróżnych) i naprawić tę usterkę.
Niestety, jeśli nieustannie musisz sprawdzać zasięg telefonu, nie skupisz się na bezpiecznej i komfortowej podróży. Wielu użytkowników skarży się już również na wadliwe działanie aplikacji e-toll.
Jak automatycznie i bezproblemowo płacić w systemie e-toll?
Brak zasięgu sprawia, że przekazywanie danych do systemu zostaje przerwane. A Ty zostajesz wtedy z problemem nieopłaconego przejazdu. Nie chcesz już się tym martwić? Sprawę ułatwi Lokalizator GPS e-toll Trackimo. Jest specjalnie dostosowany do systemu e-toll i posiada certyfikat KAS (tylko urządzenia z tym certyfikatem są dostosowane do potrzeb użytkowników e-toll). Poradzi sobie w pojazdach osobowych, dostawczych, ciężarowych oraz autobusach.
Chcesz się przekonać? Sprawdź i sam poczuj różnice w komforcie podróży!